Umělecké dílo (2016)
Může se každá věc vytvořená člověkem stát uměleckým dílem? Je objekt uměním jen tehdy, pokud jej umělec vytrhne z běžné reality a ukáže na něj (viz Marcel Duchamp, Fontána, 1917)? Nebo je každý předmět vytvořený člověkem rovnou uměleckým dílem již při jejím vzniku?
Záměrně jsem si vybral odpadní materiál, do kterého je běžně baleno spotřební zboží – tedy polystyren. V některých případech jsou jím dokonce polstrovány krabice s již prověřenými uměleckými pracemi. Vytrhl jsem materiál z daného kontextu, postavil v ateliéru na fotografický stůl a naprosto jednoduše a jednotně nasvítil. Pracoval jsem tak, jako bych přistupoval k dílům například od Otty Gutfreunda či neznámého antického sochaře. Nechal jsem se inspirovat materiálem a vlastním estetickým názorem.
Umělecké dílo ze všech stran
Umělecké dílo na hraně
Definovat pojem umělecké dílo je nesnadný úkol, kterým se zabývají filozofové již po tisíciletí. Podle některých se dá pokládat za umělecké dílo člověkem záměrně vytvořený objekt, jehož primární (nikoli nutně jedinou) funkcí je funkce estetická, to je funkce budit estetickou libost. Někteří tuto debatu doplňují úvahou o tom, že umělecké dílo může budit i estetickou nelibost, pokud vytrhává vnímatele z automatizovaného chápání skutečnosti. Do dnešní doby není známa žádná definice, ohledně které by panoval všeobecný konsenzus.
Umělecké dílo v pohybu
Umělecké dílo – zmizení